W sobotnie przedpołudnie, 10 lutego 2024 roku olsztyńscy Sybiracy upamiętnili 84. rocznicę masowej deportacji obywateli polskich na Sybir dokonanej przez oddziały sowieckiego NKWD w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.
Masowe deportacje były brutalną formą zbiorowych represji ze strony bolszewickiego okupanta – w pięciu kolejnych tragicznych aktach 1940-1956 dotknęły setki tysięcy polskich obywateli. Celem była gehenna Polaków, zniszczenie śladów polskiej państwowości na zajętych terenach, usunięcie polskiej elity intelektualnej i kulturalnej. Pierwsza z masowych wywózek – ok. 140 tysięcy osób – objęła głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. W kolejnych dniach mroźnego lutego zostali zapędzeni do towarowych wagonów i wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego. Wielu deportowanych umarło już w drodze, tysiące nie wróciło do kraju – zmarłych i zamęczonych nieludzką pracą i głodem, zimnem i chorobami na syberyjskim szlaku śmierci. Pamiętamy.
Pamiętamy. W sobotnich uroczystościach w kościele pw. NMP Ostrobramskiej w Olsztynie wzięli udział Sybiracy i ich rodziny, członkowie Związku Sybiraków, mieszkający obecnie w Olsztynie, Barczewie, Dobrym Mieście, Piszu i innych miejscowościach. Na zaproszenie @Związek Sybiraków w tym ważnym dniu Sybirakom towarzyszyli przedstawiciele władz i instytucji państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i kresowych oraz olsztyńskich szkół. Ceremonię uświetniły wojskowe i szkolne poczty sztandarowe oraz szkolna kompania honorowa. Przed tablicą upamiętniającą Sybiracką Ofiarę Życia zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze, a następnie została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się przy słodkim poczęstunku i długich rozmowach.