12 września br., staraniem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie, zorganizowany został wspólny wyjazd Sybiraków oraz młodzieży i opiekunów Klubów Wnuka Sybiraka działających przy olsztyńskich szkołach: LO III oraz szkołach podstawowych Nr 1, Nr 5 i Katolickiej – do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Towarzyszył nam kapelan olsztyńskich Sybiraków ks. Wojciech Łazowski oraz przedstawiciele wspierających instytucji i organizacji: Małgorzata Gołębicka-Matusiak z Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Gawlicka ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz Teresa i Władysław Kałudzińscy ze Stowarzyszenia „Pro Patria”.
Głównym celem tego wspólnego edukacyjnego wyjazdu było poznanie jednej z największych w Europie i najnowocześniejszych ekspozycji prezentujących – na tle historii globalnej – tragiczne polskie doświadczenia wojenne. Gdańskie muzeum zostało zbudowane z myślą o upamiętnieniu ofiar II wojny, a także jej bohaterów – często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Przygotowane – stałe i czasowe – ekspozycje muzealne pozwalają głębiej zrozumieć historię, skłaniając do refleksji. Do wyboru właśnie tego muzeum na cel wspólnego wyjazdu skłoniły Zarząd Oddziału wykorzystywane najnowocześniejsze technologie, które w połączeniu z autentycznymi eksponatami gwarantują, że treści historyczne prezentowane są nie tylko rzetelnie i wartościowo, ale też w ciekawy i atrakcyjny sposób, trafiający do wszystkich grup wiekowych.
Chociaż wyjazdowi towarzyszyły tym razem opady deszczu (chwilami intensywne), to wszyscy uczestnicy – młodsi i starsi – nie odmówili sobie okazji do zwiedzenia gdańskiej starówki i rejsu statkiem na półwysep Westerplatte. Tu, na cmentarzu obrońców polskiej placówki wojskowej, zapaliliśmy symboliczny znicz. A najbardziej wytrwali i odporni na wilgoć udali się na wzgórze pomnikowe, gdzie w chwili namysłu uczciliśmy pamięć bohaterskich polskich żołnierzy.
Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego.